Çevirmek istediğiniz Metni yazınız. (Maksimum karakter sayısı: 5000)
ÇEVİRİ SONUCUNUZ AŞAĞIDAKİ GİBİDİR

Emma (16 December 1775 - 18 July 1817) was a 19th-century English novelist. Emma, ​​born in Steventon, Hampshire, in 1775; He studied at Oxford in 1783, thanks to a relative; continued his education in Southampton; She eventually attended the Abbey School in Reading, Berkshire, a school for women. She begins writing a novel in 1789. In 1802, she receives a marriage proposal from a "great and strange person" (Mr. Wisley), whom she describes as "a great and strange person", but she does not accept it. The relationship between the two was depicted in the movie Becoming Jane. After his father's death in 1805, he moved to Southmpton. In 1809, she moved to Chawton to live with her wealthy brother, and today the house has become a museum and a popular destination for tourists. Emma is one of the most famous writers in the world. Her descriptions of the period in which she lived and the characters of her heroes made her novels among the classics. Emma was the seventh child of a village priest. She was trained by her father.She was lucky to receive a better education than women at that time. His parents encouraged the children's imaginative play. They turned the parsonage barn into a small theater where families could stage plays during the summer holidays. By the age of 12, Emma was writing her own stories; But it would take about 25 more years for her first novel to be published. Emma's novels are very popular today. He dealt with people's weaknesses in his works with a witty understanding and elegant humor. All of the protagonists of her novels are women and all of her novels ended with a happy marriage. His first book, Love and Life (1811), was published. This was followed by Pride and Prejudice (1813), Mansfield Park (1814) and Emma (1816). The novels Northanger Abbey and Persuasion were both published in 1818, after Emma's death.All these novels were published anonymously. Emma never married, instead living with her family in several places, including Bath, where many of her novels are set. In May 1817, the family moved to Winchester to seek a cure for Emma's illness; However, the author died two months later. Her body is buried in Winchester Cathedral. All of Emma's novels have been adapted for television or cinema, and the three most successful novels have been made into films. These are: Love and Life (1995), Emma and Persuasion (both released in 1996). Pride and Prejudice became a very successful television series in 1995. Emma, ​​who died of breast cancer on June 18, 1817; She was only 42 years old when she died and was buried in Winchester Cathedral.

İngilizce Öğrenmenin İpuçları?

İçeriği değişken nitelikte olan İngilizce kurslar, yabancı dil öğrenmek için ihtiyacı olan herkesin değerlendirmesi gereken olanaklardan biridir. Yeterli vakti ve imkânı olan herkes için İngilizce kursuna kayıt olmak oldukça keyif veren adımlardan biridir. Ancak bu konuda yeterli imkâna sahip olmayan kişiler için İngilizce öğrenmenin çok farklı kolay yolları bulunmaktadır. Amaç İngilizce dili öğrenmek ise en iyi yöntemlerden biri, çeviri sitelerinde vakit geçirmek olacaktır. Düzenli bir şekilde çeviri sitelerinde çalışıldığında en az İngilizce kursları kadar etkili bir sonuca ulaşmak mümkündür. Çevirisi gerçekleşen dildeki cümlelerin doğru ve akıcı şekilde olması, İngilizce başta olmak üzere, istenen yabancı dilin öğrenilmesini sağlamaktadır.

Yabancı Dil Öğrenmek İçin?

Yabancı dillerin pekişmesi için sık sık alıştırma ve tekrarların yapılması şarttır. Bunun için kendinize metinceviri.com adresi gibi bir çeviri sitesi rehber edinmeniz, cümle çevirilerinin nasıl olması gerektiğini bilmenizle büyük oranda doğru İngilizce dilini keşfetmeye başlayabilirsiniz. İngilizce kurslarına abartılı fiyatlar ödemek yerine, kendi emek ve çabalarınızla İngilizce dilini öğrenebilirsiniz. Her türlü metnin istenilen dile çevirisi için tercihinizi metinceviri.com adresinden yana kullanarak sorunsuz bir çeviri desteği alabilirsiniz. Elinizdeki çevirinin beklentilerinizi karşılamaması durumunda işlerinizin aksaması ve istediğiniz sonuca ulaşamamanız kaçınılmaz olacaktır. Bunun için İngilizce dili öğrenmek ve çeviri hizmetinin en kaliteli olanını tercih etmekle işe başlayabilirsiniz.