Çevirmek istediğiniz Metni yazınız. (Maksimum karakter sayısı: 5000)
ÇEVİRİ SONUCUNUZ

In this tribe it is forbidden for men and women to come together and communicate except for breeding. The latter is subject to a large penalty. The person who breaks this rule is beaten with a scepter with a whip on his face and always has to wear a mask. The meaning of the mask means a second-class human being excluded from the tribe, and is separated from the society in which it resides. The oldest man of the tribe is responsible for maintaining order within men, while the oldest woman is responsible for maintaining order within women. Women and men do not have responsibilities such as washing clothes, cooking, finding food and hunting. Women are only responsible for the child born, but if the child is a boy, she is allowed to stay with the mother until she is 2 years old. When his consciousness begins to take shape, the boy is separated by women and lives on the side of men. Boys are prohibited from communicating even with their mothers after the age of 14. The oldest member of this tribe's men is Berkan.Berkan has a 20-year-old son named Sefa, but Sefa's mother died when he was very young. For this reason, Sefa has never been able to communicate with women and has always been curious. One day he succumbs to this curiosity and decides to spy on the women's side. Her eyes are on a girl. This girl is Mert's daughter Tuğçe. Sefa loves this girl and wants to meet her by breaking the ban. Sefa, who cannot get any response from the girl, tells this situation to her best friend Levent. Levent tells the managers to Berkan. Berkan calls her father Mert and tells the situation. Sefa is punished for the necessity of tribal traditions. His punishment was that he was whipped by Mert in front of Tuğçe's eyes and that he would no longer be able to communicate with any of the tribe members because of the scars on his face.This punishment was an example of the strictness of the rules to the entire tribe.

İngilizce Öğrenmenin İpuçları?

İçeriği değişken nitelikte olan İngilizce kurslar, yabancı dil öğrenmek için ihtiyacı olan herkesin değerlendirmesi gereken olanaklardan biridir. Yeterli vakti ve imkânı olan herkes için İngilizce kursuna kayıt olmak oldukça keyif veren adımlardan biridir. Ancak bu konuda yeterli imkâna sahip olmayan kişiler için İngilizce öğrenmenin çok farklı kolay yolları bulunmaktadır. Amaç İngilizce dili öğrenmek ise en iyi yöntemlerden biri, çeviri sitelerinde vakit geçirmek olacaktır. Düzenli bir şekilde çeviri sitelerinde çalışıldığında en az İngilizce kursları kadar etkili bir sonuca ulaşmak mümkündür. Çevirisi gerçekleşen dildeki cümlelerin doğru ve akıcı şekilde olması, İngilizce başta olmak üzere, istenen yabancı dilin öğrenilmesini sağlamaktadır.

Yabancı Dil Öğrenmek İçin?

Yabancı dillerin pekişmesi için sık sık alıştırma ve tekrarların yapılması şarttır. Bunun için kendinize metinceviri.com adresi gibi bir çeviri sitesi rehber edinmeniz, cümle çevirilerinin nasıl olması gerektiğini bilmenizle büyük oranda doğru İngilizce dilini keşfetmeye başlayabilirsiniz. İngilizce kurslarına abartılı fiyatlar ödemek yerine, kendi emek ve çabalarınızla İngilizce dilini öğrenebilirsiniz. Her türlü metnin istenilen dile çevirisi için tercihinizi metinceviri.com adresinden yana kullanarak sorunsuz bir çeviri desteği alabilirsiniz. Elinizdeki çevirinin beklentilerinizi karşılamaması durumunda işlerinizin aksaması ve istediğiniz sonuca ulaşamamanız kaçınılmaz olacaktır. Bunun için İngilizce dili öğrenmek ve çeviri hizmetinin en kaliteli olanını tercih etmekle işe başlayabilirsiniz.